Mi is az a ... pszichoterápia?

Néhány szó magamrólDr. Kökényes Marianna pszichiáter főorvos vagyok, pszichoterapeuta szakorvos, hipnoterapeuta képzettséggel. Idegi és lelki zavarok kezelésének széles körével foglalkozom. Az életvitelünk következtében egyre gyakoribbak a stressz miatt létrejött zavarok. Számos ember szenved a szorongás, teljesítmény, depresszió, pánik okozta testi és lelki tünetekben. Folyamatosan nőnek a külső elvárások. Egyre fiatalabb korban jelentkeznek a panaszok. Gyakran feszültek kapcsolataink.

Rendeléseimen holisztikus szemléletben dolgozom. A biológiai-gyógyszeres, illetve a pszichológiai-pszichoterápiás kezelések külön-külön és kombinálva is elérhetők rendeléseimen. Minden kóros lelkiállapotnál fontos a megelőzés. Tanácsadással és pszichoterápiás kezeléseimmel segítek a traumák és krízisek hatásának csökkentésében, megszüntetésében.

„Többet kellene foglalkoznunk a lélekkel, mint a testtel! A lélek tökéletessége kiegyenlíti a test gyengeségeit. A test szellemtelen ereje azonban nem teszi jobbá a lelket.”   (Demoktitosz)

Folyamatosan bővülő sorozatomban megpróbálom közérthető nyelven elmagyarázni néhány pszichoterápiás fogalom jelentését.

Mi is az a depresszió?

A depresszió egy komplex fizikai és lelki, szellemi állapot összefoglaló neve. „Járványszerűen” terjed a rohanó, túlterhelt életmódunk nyomán.

A túlterhelt rendszer vészhelyzetre adott reakciója!

Ha nem a betegséget látjuk benne, akkor egy esélynek is felfogható. Leállít, megtorpant, pihenésre kényszerít. Idő van átgondolni az életet. A társadalom nagy része csak az anyagi eredményekre koncentrál és elveszíti érzelmi fejlődése fonalát. A betegség ezért pont azon ponton jelentkezik, ahol tanulni kell. Milyen megoldatlan problémák terhelik, melyek azok a lépések, amiket nem léptünk meg? Aki elszalasztja ennek átgondolását és megoldását, bennragad ebben az állapotban. És a test fog folyamatos jelzéseket küldeni pszichoszomatikus tünetekkel. Mivel nem néz szembe a lelki kihívással, előbb utóbb elfogy az ereje.

Nem az érzések terhelnek meg, hanem az a folyamatos próbálkozás, ahogy elnyomjuk őket!

          „Ha lelki fájdalmatokban a születést csapásnak,
          testetek fenntartását a homlokotokra írt átoknak érzitek,
          akkor én azt válaszolom, hogy semmi egyéb, mint homlokotok
          verítéke moshatja el onnan azt, ami oda íratott!”   (Kahlil Gibran)

Mit érez a depressziós? Semmit! Mit csinál a depressziós? Semmit! Viszont egyre többet gondolkodik! Gondolatokkal marcangolja magát. Egyedül ilyenkor már nem birkózik meg a hétköznapi dolgokkal sem. Külső segítség kell, mivel a remény elvesztése központi tünet! A depresszió kezelése komplex: gyógyszeres és pszichoterápiás. Ez nem mindig valósul meg. Néha a kezelő, néha a kezelt nem vállalja az ezzel járó terheket. Ha valóban ki akar lábalni belőle, akkor hónapok, néha évek is szükségesek hozzá. Sokkal eredményesebb, ha életünkben rendet teremtünk, mint állandón reménykedni, hogy a külső körülmények jobbra fordulnak!

Mi is az a párterápia?

Sokan csodát várnak tőle, hogy a tönkrement kapcsolatot rendbe hozza. Először is két ember együttes akarata kell hozzá, hogy mindketten ugyanabba az irányba evezzenek. Ezért a legjobb esélyek a korai konfliktusok esetén lennének, amikor még mindkét félnél erős pozitív érzelmek is vannak a konfliktus dühén kívül. A tanácsadás felderíti a konfliktus valódi forrását és megmutatja a közös irányt. A pár pedig eldöntheti nekivág-e? Mindkét esetben hosszú együttműködés, sok türelem kell, és a megtorpanásokat is elviselve kitartani a közös célért. Senki nem változtathatja meg a másikat csak önmagát.

Amikor a helyzet már elmérgesedett, a párterápia célja lehet az elfogadás és tolerancia kialakítása, de lehet a békés elválás is. Hiszen néha nincs tovább közös út. Ekkor lényeges, hogy a befejezés a lehető legrövidebb legyen és a legkevesebb lelki és anyagi veszteséggel járjon. A megbántott lélek azonban sokszor a bosszút választaná. Jobb, ha motivációnkról lehullik a fátyol és emberi méltóságunkat ebben a nehéz helyzetben is meg tudjuk tartani. Ha nem így történik a válás, gyakran a következő kapcsolatot terheli meg lelkileg az előző csalódás.

Párterápia lehet akkor is, ha valaki egyedül él. Hisz a kapcsolataira fókuszálva a központi kérdése: Miért nincs párja? Miért nem talál senkit? Miért hagyják el? Mi zavarja a szerelmi kapcsolatait? Miért keveredek szerelmi háromszögekbe? Stb.

Ha felszaporodnak a kérdőjelek, viták, ha bizonytalan önmagában, ha nem értenek egyet a gyereknevelésben, féltékenység lép fel, a szülőkkel való konfliktusok, mind olyan fontos tényezők, melyek hosszú távon veszélyeztetik a párkapcsolatot.

Mi is az a csoport terápia?

Egyáltalán miért érdemes csoport terápiára járni?

Magyarországon nincs hagyománya a csoport terápiának. Pedig intenzitása miatt jelentősen lerövidítheti a terápia idejét, s ezzel költséghatékony módszer. Másrészt a csoportban másképp viselkedünk és ez több információt hordoz. A mindennapi életünk is emberi csoportokban folyik: család, óvoda, iskola, munkahely stb. Önmagunkat elfogultan látjuk! Gondoljon csak bele, néha egy fényképre vagy videófelvételre is rácsodálkozunk, amikor kicsit kívülről nézhetünk önmagunkra. A csoport lehetővé teszi a kívülről való, objektív(ebb) szemlélődést. A csoportnak ereje van! Több ember érzelmi, szellemi ereje ugyanúgy összeadódik, mint a fizikai. Megsegít olyan érzelmi nehézségben, ami egy embernek túl sok vagy érthetetlen lenne.

A Hellinger vagy rendszerszemléletű csoport különleges légkört teremt. Beszélgetés és problémafeltárás részletei nélkül emeli a felszínre az érzelmi fókuszt. Megmutatja és átéleti a valóságot, úgy ahogy van. Ezzel szembesülni sokszor megrázó, de egyben előrevivő is lehet.

• Egyik kliensemnél súlyos lelkiismeretfurdalás miatt depresszió alakult ki, mivel a vőlegénye öngyilkos lett miután elhagyta. A fiú családja is őt vádolta. A csoport szellemi tere megmutatta, hogy az öngyilkosságnak a fiú anyjához van köze, aki korábban szintén öngyilkosságban hunyt el. A gyermeki szeretet őt követte. A megszakadt eljegyzés csak a veszteség ismétlődése, nem pedig a halál közvetlen okozója volt. Ebben az erős érzelmi szembesülésben az önvád oldódott és a depressziója hamarosan enyhült, majd meggyógyult.

• Házasságban élő kliensemnél állandó konfliktusok nehezültek kapcsolatára. A gyereknevelésben is nézeteltéréseik voltak. A feleség úgy érezte túl nagyok férje elvárásai, a férj pedig úgy, hogy elhanyagolják. A különköltözést is megpróbálták, de a feleség nem volt elég önálló. Egymást okolták szenvedéseikért és depressziósak, szorongóak lettek. A személyes terápiás találkozókon is csak vitatkoztak. Felajánlottam, jöjjenek el csoportba. Ott feltárult, hogy a feleség az apja „kicsi lánya” maradt mindig. Apja iránti szeretete és odaadása miatt nem tudott szeretetével a férje felé fordulni. Elvesztésével pedig érzelmileg teljesen kioltódott. Láthatóvá vált, hogy egyikük sem hibás abban, hogy a kapcsolatuk zavart. Nyilvánvalóvá vált, hogy a baj forrása az, hogy a „szeretet kötve van”. Ennek oldásával és a helyzetre való rálátással a viták elcsendesültek. A férj belátóbb és türelmesebb lett, a feleség pedig próbálja elfogadni és értékelni az ő szeretetét. 25 évi házasság után elindultak végre egy közös úton.

Van a valóságnak egy olyan arca, ami a felszínen van és látszik. Meg vagyunk győződve, hogy ez az „igazság”. Azonban gyakran van egy mélyebb valóság is, amit nem látunk, de hatása és ereje sokkal nagyobb, mint annak, ami a felszínen van. Megköti és eloldja az érzelmeket. Erre a mélyebb valóságra pillanthat rá, aki a csoport terápiáimra eljön.

Mi is az a holisztikus szemlélet?

A szervezet működése holisztikus szemléletben: Az egész több, mint részeinek összessége. A részekből hiányzik a szervező kép. Hiszen egy halom téglából nem lesz önmagától ház. Ahhoz a tervező elképzelése kell! Az organikus hierarchia (élő szerveződés) csúcsán is egy adott minta van. A sejtfal mintája a sejtmagban van, a sejt mintája a szövetekben, a szövetek mintája a szervekben, a szervek mintája a fölöttes szervrendszerekben, energia központokban, a szervrendszerek mintái az emberben. Betegségek esetén ebben a megközelítésben a fő baj nem a szervekben, hanem a fölérendelt mintában van, az itt rögzített képben. Az imaginációs technikák alapja, hogy a belső képet összhangba hozzuk a test és lélek, szellem egysége között.

Mi is az a pszichoterápia?

„Mikor forduljak pszichoterápiás segítségért? Más úgysem oldhatja meg az életem. Van ennek értelme?”

Pszichoterápia lehet hosszú vagy rövid időtartamú, de az élet nagy kríziseiben, ha zavar támad és nehezebb a teher, mint amekkora az erőd, konzultálj szakemberrel!

Miről van szó? Pszichés zavart kiváltható életválságok lehetnek a

  • Fogantatás
  • Szülés, születés
  • Kisgyerekkor, óvoda
  • Serdülőkor, önállósodás, agresszió, nemi szerepek
  • Párkapcsolat, házasság
  • Munka, megmérettetés
  • Változó kor, visszavonulás
  • Öregkor
  • Haláleset, halálos betegség, halálra felkészülés

Mi is az a transzgenerációs pszichológia?

„Teljesen megmagyarázhatatlanok a tüneteim! Nincsenek problémáim, konfliktusaim. Semmi okom nincs rá, mégis romokban heverek!”

Új kutatási ág a Transzgenerációs pszichológia. A szokások, viselkedésminták, érzések, elvárások, sorsmintázatok, információk, generáción keresztüli átörökítését jelenti, a tudomány által eddig még nem ismert módon. Ezért tudásunk főleg a tapasztalatokra épül. Az ősök nemzedékeken átívelve is átadhatnak (nem közvetlen tanítással) olyan tapasztalatokat, problémákat, amelyeket nem oldottak meg/fel és ezzel a következő nemzedéket is gúzsba kötik. Ismétlődhet a traumás szenvedés koreográfiája tudattalanul. Pszichoszomatikus betegségeket, párkapcsolati zavarokat, alkoholizmust, munkahelyi konfliktusokat stb. is okozhat az így továbbvitt szenvedés. „Az életfeladatodról szól az a tudás, mely az életed hajnalán, félálomban máris ott hever.

1514. napja
fenyeget a koronavírus.
Jelentkezen Ön is oltásra!
koronavirus.gov.hu

Köszöntöm az Anyukákat!
Egészen addig gyermek maradhatsz, míg van, aki Kislányomnak vagy Kisfiamnak szólít!
 2024. május 
hkszcspszv
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
 

Önértékelő tesztek

Szorongás, depresszió és stressz önértékelő tesztek kitöltésével is tájékozódhat hangulati ál­la­po­tá­ról. Eddig már 62.662 tesztet töl­töt­tek ki honlapom látogatói. Miért ne próbálná meg ezúttal Ön is?

Internetes terápia

Módszerem lehetővé teszi a távolságok áthidalását. A terápia során folyamatos kapcsolatban maradhat velem, késlekedés nélkül kérhet tanácsot.

Korábbi tartalmak